See on tõsi! Šampanja ja kokteilid samas lauses. Šampanja on ju samuti vahuvein, mida kasutatakse paljudes klassikalistes ja ka loomingulisemates baaride-restoranide signatuurkokteilides. Signatuurkokteil on kokteil, mille baarmen on ise leiutanud või klassikast teisendanud, näiteks muutnud koostisosi, koguseid või kasvõi presentatsiooni.
Jah, šampanja on maailma kõige peenem ja elegantsem jook, aga nagu ikka kokanduses ja kokteilinduses – hea maitse algab headest koostisainetest. Miks mitte siis kasutada juba kõige paremat. Heaks näiteks on siinkohal Champagne Laurent Lequart Reserve Brut. See on 100% Pinot Meunier (loe: pinoo mönjee) šampanja, väga hea hinna ja kvaliteedi suhe ja nagu enne öeldud, siis marjaks on hetkel täielikku populaarsuse taassündi nautiv Meunier’ mari, mõnusalt puuviljane ja õrna mulliga. Elegantset mullitekstuuri peetakse šampanjaringkondades väga veetlevaks omaduseks.
CityAlko kodulehe kokteilirubriigis oleme kirjutanud mitmetest šampanjakokteilidest. Kõik retseptid on sealt leitavad ja ka kodus lihtsasti järgi tehtavad. Näiteks Old Cuban – rummikokteil šampanjaga, mis on inspireeritud klassikalisest Mojito kokteilist. Kuna rumm on karamelline, siis siis soovitaksime kõige kuivemat šampanjat, näiteks Vollereaux Brut Nature Champagne. Brut Nature etiketil tähendab seda, et tegu on kuivema šampanjaga, suhkur on doseeritud pea nullini.
Old Cuban – rummikokteil šampanjaga
Või Negroni Sbagliato – tõlkes „vale“ Negroni ehk džinn on retseptist välja visatud ja asemel on šampanja. Loomulikult ei saa üle ega ümber šampanjakokteilidest rääkides klassikalisest French 75-st: džinn, sidrunimahl, veidi suhkrusiirupit ja šampanja). Või Konjakiga French 75, milles džinn on asendatud konjakiga. Siinkohal ei tohiks unustada, et roosa šampanja on ka olemas, tihti kerge marjase noodiga. Laurent Lequart Rose Extra Brut on roosade hea näide, kergelt maasikane ja vaarikane ning annab Sbagliatole või French 75-le põneva marjase noodi.
French 75 – džinnikokteil šampanjaga
Võibolla kõige lihtsam šampanjakokteil on Kir Royale – mustasõstralikööri (prantslastel crème de cassis) suts klaasi põhja ja šampanjat peale. Ainult kaks koostisosa ja valmis. Kir Royale’ile sobib meie valikust imehästi Charles de Cazanove Brut Champagne. Miks? Kuna mustasõstraliköör on magus, siis peame tasakaalustama seda kuiva ja värske šampanjaga. Cazanove’i puhul annab lisaväärtuse šampanja kerge greibi noot.
Kir Royale on kõige lihtsam šampanjakokteil
On kõigile selge, et šampanjat saab ja võib ja peab nautima ka puhtalt. Näiteks 2006. aastakäigu šampanja Nicolas Feuillatte Palmes dOr Brut Vintage 2006. Maitses puuviljalised noodid koos ingveri ja kerge pipraga. Järelmaitses avanevad mineraalsed nüansid. Küpsemisaeg pudelis minimaalselt 9 aastat. See on ju täielik šampanja-poeesia.
Kokteilid ja šampanja on osa maailma maitsekultuurist. Kvaliteetsete hetkede terviseks. Head vana aasta lõppu!
Kokteilid ja šampanja on osa maailma maitsekultuurist